נושא השיעור: מערכות יחסים בתוך המשפחה המקראית
מטרות השיעור: במערך שיעור זה נבחן מספר סיפורים מקראיים המתארים נאמנות בתוך המשפחה.
הנאמנות מופיעה במשפחה במגוון צורות, לעיתים אף מניעה את הסיפור ועומדת כערך מרכזי.
לעיתים הנאמנות באה מתוך אהבה (כפי שניתן לראות בסיפורי יעקב ורחל וסיפור רבקה ויעקב) ולעיתים קשורה לקיום מצוות וחוקים,
לדוגמא מנהג היבום (כפי שניתן לראות בסיפור יהודה ותמר).
במהלך השיעור נערוך השוואה בין סוגי הנאמנות המופיעים בסיפורים השונים, נבחן את השוני והדמיון בין נאמנות הקשורה לאהבה ובין זו הקשורה למחויבות להמשכיות המשפחה.
השאלות עליהן השיעור בא לענות: מה הקשר בין אהבה לנאמנות? איך משפיעה אהבה על נאמנות? האם נאמנות במשפחה תורמת לאדם או דווקא מעכבת אותו?
עד איזה שלב בחיי האדם הנאמנות למשפחה מחייבת?
המקורות בהם השתמשנו:
-
בראשית ל"ח: יהודה ותמר
-
בראשית כ"ט: סיפור יעקב ורחל
-
בראשית כ"ז: נאמנות רבקה לבנה יעקב
-
הגדרה לחוק הייבום מתוך הגדרה של משפחה במקרא (אתר מקראנט)
-
מדרש תנחומא בובר: תולדות י"ח ד'
-
פוסט מ929 https://www.929.org.il/myPage/5f4b485e0a017/post/84834
-
מדיה- סרטון- מתוך "היהודים באים"- סיפורי אהבה תנ"כיים- יעקב רחל (ולאה)
מהלך השיעור:
מדובר במערך השיעור הבוחן מודלים של המשפחה המקראית ונאמנות בה.
ישנן עדויות רבות בסיפורי המקרא לסוגים שונים של נאמנות, אנו בחרנו לעסוק בנאמנותה של תמר למשפחת יהודה ולהמשכת הצאצאים ובתוך כך לדון בחוק הייבום ובמהותו בהקשר של נאמנות.
בהמשך נעסוק בשאלה כיצד נאמנות האם באה לידי ביטוי ונדגים בעזרת סיפור רבקה ובניה, נבחן את יחסיה עם יעקב ובהמשך את יחסיה עם עשו ואת ההבדלים ביניהם תוך עיסוק גם במצוות כיבוד ההורים.
לסיום, נעסוק בסיפור יעקב ורחל בעזרת סרטון ונבחן את התהליך שעבר יעקב ממרמה המשפחה לאדם המוכן לעבוד ארבע עשרה שנה בשל נאמנותו לאהבה.
1. נקרא את בראשית ל"ח - סיפור יהודה ותמר, מתחילתו בכדי להבין את רקע הסיפור ועד סופו במפגש בין יהודה ותמר. נדון בשאלה האם זהו המוצא היחיד שהיה בפני תמר? האם היו פתרונות נוספים בהם היה אפשר לפעול? בנוסף, נדון בחוק הייבום ונשאל האם לדעת התלמידים הוא מהווה עדות לנאמנות?
חוק הייבום מתוך הגדרת משפחה במקרא - "מנהג משפחתי, לפיו היה אדם חייב לשאת את אשת אחיו המת אם לא היו לה בנים, הוא מנהג היִיבּוּם. תכליתו של מנהג זה הייתה להוליד בן שיַנְצִיחַ את שם המת, ישמור את נחלת המת בקרב המשפחה, וִיסַפֵּק לאשת המת פרנסה והגנה" (דברים כ"ה 10-5).
2. נמשיך ונעסוק בסוג שונה של נאמנות בתוך המשפחה - הקשר בין אם לבניה.
א. בחלק הראשון של הסיפור מסופר על רבקה אשר רוצה שברכת הבכורה תגיע לבנה האהוב ואומרת ליעקב שבמידה ויקולל, קללתו תהיה עליה.
האהבה בסיפור זה משפיע על הנאמנות של רבקה ליעקב בנה וגוזלת את נאמנותה מעשו בנה השני.
(ח) וְעַתָּ֥ה בְנִ֖י שְׁמַ֣ע בְּקֹלִ֑י לַאֲשֶׁ֥ר אֲנִ֖י מְצַוָּ֥ה אֹתָֽךְ׃ (ט) לֶךְ־נָא֙ אֶל־הַצֹּ֔אן וְקַֽח־לִ֣י מִשָּׁ֗ם שְׁנֵ֛י גְּדָיֵ֥י עִזִּ֖ים טֹבִ֑ים וְאֶֽעֱשֶׂ֨ה אֹתָ֧ם מַטְעַמִּ֛ים לְאָבִ֖יךָ כַּאֲשֶׁ֥ר אָהֵֽב׃ (י) וְהֵבֵאתָ֥ לְאָבִ֖יךָ וְאָכָ֑ל בַּעֲבֻ֛ר אֲשֶׁ֥ר יְבָרֶכְךָ֖ לִפְנֵ֥י מוֹתֽוֹ׃ (יא) וַיֹּ֣אמֶר יַעֲקֹ֔ב אֶל־רִבְקָ֖ה אִמּ֑וֹ הֵ֣ן עֵשָׂ֤ו אָחִי֙ אִ֣ישׁ שָׂעִ֔ר וְאָנֹכִ֖י אִ֥ישׁ חָלָֽק׃ (יב) אוּלַ֤י יְמֻשֵּׁ֙נִי֙ אָבִ֔י וְהָיִ֥יתִי בְעֵינָ֖יו כִּמְתַעְתֵּ֑עַ וְהֵבֵאתִ֥י עָלַ֛י קְלָלָ֖ה וְלֹ֥א בְרָכָֽה׃ (יג) וַתֹּ֤אמֶר לוֹ֙ אִמּ֔וֹ עָלַ֥י קִלְלָתְךָ֖ בְּנִ֑י אַ֛ךְ שְׁמַ֥ע בְּקֹלִ֖י וְלֵ֥ךְ קַֽח־לִֽי׃
(ד) תמתי, תומתי אותה שילדה לי (שני) תאומים, תמתי שלא היה מן רבקה, אלא הקב"ה נתן בלבה אמרה לו וכי אדם הראשון כשחטא הוא נתקלל לא אמו נתקללה ועכשיו אני, את שלך עשה, ואם תקולל עלי קללתך תבוא, שנאמר עלי קללתך בני וגו'. [למה] א"ל הקב"ה הרי עיטרתי לך את הברכות, שראשי נמלא טל, מיד הלך, וילך ויקח ויבא לאמו וגו', נכנס אצל אביו ונטל את הברכות שנאמר ויתן לך האלהים וגו'.
(4) (Cant. 5:2, cont.:) MY INNOCENT (tammati), < i.e., > MY TWIN (when vocalized as tomati), since she had borne {two} twins. MY INNOCENT (tammati) because < the plan > was not from Rebekah. Rather the Holy One had put it in her heart. She said to him: When the first Adam sinned, was he cursed? Was not his mother cursed?76The point is explained in Gen. R. 65:15, which adds the following: “Thus it is stated (in Gen. 3:17): CURSED IS THE LAND BECAUSE OF YOU.” Since LAND here is the feminine form of “Adam,” the midrash interprets the cursed land as his mother. And now it is my < turn >. Fulfill your < destiny > ; and if you should be cursed, your curse will fall upon me. Thus it is stated (in Gen. 27:13): YOUR CURSE, MY SON, BE UPON ME! … [Why?] The Holy One said to him: See, I have crowned you with blessings, as stated (in Cant. 5:2, cont.): FOR MY HEAD IS DRENCHED WITH DEW. He went immediately. (According to Gen. 27:14:) THEN HE WENT TO GET THEM AND BROUGHT THEM TO HIS MOTHER…. He went in with his father and received the blessings, as stated (in vs. 28): SO MAY GOD GIVE TO YOU < FROM THE DEW OF HEAVEN >….
תמתי בפירוש כינוי לאישה אהובה. המדרש אומר שרעיון המרמה לא הגיע מרבקה אלא נשתל בלבה על ידי אלוהים. רבקה מבקשת שלמרות שבדרך כלל הקללה מוטלת על החוטא, היא זו שתקבלה לאחר מעשה ולכן נאמר "עָלַ֥י קִלְלָתְךָ֖ בְּנִ֑י" (בראשית כז 13).
נשאל את התלמידים מיהו בעיניהם דובר המדרש? מדוע מבקשת רבקה לקחה עליה את הקללה?
ב. אך לסיפור יש שני צדדים, רבקה היא גם אימו של עשו, מהו הצד של עשו בסיפור?
ניתן להמשיך ולקרוא בפוסט מתוך 929. עשו נותר נאמן למשפחתו למרות שלא קיבל מהם אהבה, הוא ניסה בכל כוחו ובמספר דרכים להרוויח את אהבת משפחתו.
המסקנות העולות מהפוסט הינן העוול שנעשה לאדם שבוחר בנאמנות למשפחה, לעיתים נאמנות פוגעת ומעכבת את חייו של אדם, מה יכול היה להיות גורלו של עשו אם לא היה בוחר בנאמנות למשפחתו?
הדיבר החמישי עוסק בנאמנות למשפחה ונאמנות לאלוהים, איך הוא בא לידי ביטוי ?
כיבוד הורים הינו הדיבר החמישי בעשרת הדיברות. מבחינת נאמנות דיבר זה הינו דיבר מיוחד, הוא משתייך לנאמנות בין אדם לאלוהים ובנוסף בין אדם לחברו.
כמו כן, הוא הדיבר היחיד עליו ניתן גמול "כַּבֵּד אֶת־אָבִיךָ וְאֶת־אִמֶּךָ לְמַעַן יַאֲרִכוּן יָמֶיךָ עַל הָאֲדָמָה אֲשֶׁר־יְהוָה אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָךְ".
קיום המצווה אינו באמצעות טקס אלא מצווה של יום יום, לכן יש לה דוגמאות רבות במקרא אך גם בחיינו כיום. הנאמנות לאלוהים מתקשרת במקרה זה גם לנאמנות למשפחה.
אלוהים יצר את אדם וחווה, ההורים הראשונים, כך גם ההורים שלנו יצרו אותנו - אלוהים הוא שותף פעיל, הורה רוחני של האדם. מכאן, נוצר משולש של אמא, אבא ואלוהים.
לכיבוד הורים ניתן למצוא דוגמאות רבות, מהמקרא וגם מימנו אנו. בחרנו להציג שתי דוגמאות לנושא זה:
"וַיַּרְא עֵשָׂו כִּי רָעוֹת בְּנוֹת כְּנָעַן בְּעֵינֵי יִצְחָק אָבִיו וַיֵּלֶךְ עֵשָׂו אֶל־יִשְׁמָעֵאל וַיִּקַּח אֶת־מָחֲלַת בַּת־יִשְׁמָעֵאל בֶּן־אַבְרָהָם אֲחוֹת נְבָיוֹת עַל־נָשָׁיו לוֹ לְאִשָּׁה" (בראשית כח 8-9).
עשו נאמן למשפחתו ומכבד את הוריו למרות הבגידה והמרמה שחווה מהם. נדמה כי לעשו אין סיבה לשמור על נאמנותו וכבודו למשפחתו אך הוא עדיין מגלה ואף רודף אחרי נאמנות וכבוד ממשפחתו.
לפי חז"ל ובפרט רבי שמעון בן גמליאל, עשו קיים את מצוות כיבוד ההורים במלואה וזו הסיבה שזכה לברכה בסופו של דבר.
לאחר גניבת הבכורה, עשו נשאר בבית הוריו ולקח לאישה קרובת משפחה כדי לשמח את אביו.
בנוסף, לפי המדרש, עשו הלביש את אביו בגדי מלכות כדי לכבד אותו. "אין כבודו של אבא להיות משמשו אלא בבגדי מלכות" (בראשית רבה, סה:טז).
כיום, מצוות כיבוד ההורים תופסת חלק חשוב במציאות היומיומית. בעקבות התפרצות הקורונה, ההורים והסבים הינם בסיכון הגבוה ביותר.
לכן, מצוות כיבוד ההורים מתבטאת בשמירה עליהם, בקניית מצרכים ועזרה בחיי היומיום.
לסיכום, בחיינו האישיים המשפחה מהווה חלק משמעותי מאוד, אנו מיישמות את מצוות כיבוד ההורים מול ההורים שלנו ופחות מול האלוהים. בעינינו זהו דבר שצריך להיות מובן מאליו,
אך בחיינו כיום אין זה המצב. נאמנות למשפחה, למי שהביא אותך לעולם וגידל אותך, עליה להיות מעל הכל. ההורים הם אמנם מעל הכל אך חשוב גם לשמור על הכבוד בתוך המשפחה,
של ההורים כלפי ילדיהם בצורה הדדית.
לכבד האב והאם, שנאמר: (שמות כ, יא): "כבד את אביך ואת אמך". ובא הפירוש: (קידושין לא:) איזהו כיבוד? מאכיל ומשקה, מלביש ומכסה, מכניס ומוציא.
משורשי מצוה זו שראוי לו לאדם שיכיר ויגמול חסד למי שעשה עמו טובה, ולא יהיה נבל ומתנכר וכפוי טובה, שזו מדה רעה ומאוסה בתכלית לפני אלהים ואנשים.
ושיתן אל לבו כי האב והאם הם סִבת היותו בעולם (ספר החינוך לג).
3. בחלק זה נעסוק בנאמנות בין בני זוג בתוך המשפחה.
כזכור, מעבר לאהבתו של יעקב לרחל כאישה, היא הייתה גם בת דודו מצד אימו. גם בסיפור זה ניתן לראות את השפעת האהבה על הנאמנות, רחל הנאהבת מקבלת את נאמנותו של יעקב המוכן לעבוד 14 שנה עבורה. לעומת זאת, לאה נשארת "שנואה" ונאמנות יעקב כלפיה מתבטאת בהבאת צאצאים.
הסרטון מציג בפנינו זוג מאוהב ומתאר את עבודתו הנאמנה של יעקב עבור רחל. נדון בשאלה, איזה שינוי עבר יעקב מימיו כנער אצל הוריו עד התאהבותו ברחל.
נחתור למסקנה כי התהליך שיעקב עבר הפך אותו ממרמה אחיו ואביו לנאמן לאהובתו ומשפחתו.
