מטרות השיעור: בשיעור נבחן מספר מקורות המדגימים התנגשויות בין אמונה ונאמנות, בחלקם האמונה היא המנצחת ובחלק להיפך. נשאל את עצמנו מה מניע את הדמויות בסיפורים לפעול כמו שפעלו? בנוסף נבחן את דרישותיו של אלוהים כלפי בני האדם להיות נאמנים אליו בכל מחיר ונשאל את עצמנו מה הוא מבקש להשיג בכך?
השאלות עליהן השיעור בא לענות: מה אלוהים/בעל הסמכות מבקש להשיג בהסתרת האמת? באילו טקטיקות הוא משתמש?
המקורות בהם השתמשנו:
1. בראשית ג' 6-1 (האנשים הראשונים אוכלים מפרי העץ)
2. משל המערה של אפלטון (תקציר המשל מתוך ויקיפדיה)
3. בראשית כ"ב 12-1, 19 (עקידת יצחק וחזרת אברהם אל הנערים)
4. פוסט שכתבנו ב-929 שלי (על קונפליקטים שעולים במפגש בין אמונה לנאמנות)
5. קטע מתוך הסרט "מלחמת הכוכבים: האימפריה מכה שנית" (נאמנות או אמונה?)
מהלך השיעור: נפתח את השיעור בהצגת והסברת המושגים אמונה, נאמנות וסמכות.
לאחר מכן נקדיש כ-10 דקות לבראשית כ''ב (קריאה פלוס הסבר ושאלות).
לאחר מכן נקדיש כ-10 דקות לבראשית ג' (קריאה פלוס הסבר ושאלות).
נקרא את תקציר משל המערה ונדבר עליו במשך כ15 דקות.
נקרא את הפוסט מ929 וננהל דיון על הדמיון והשוני בין הסיפורים (כ25 דקות).
נראה את הסרטון ונמשיך בדיון (15-20 דקות).
(א) וַיְהִ֗י אַחַר֙ הַדְּבָרִ֣ים הָאֵ֔לֶּה וְהָ֣אֱלֹהִ֔ים נִסָּ֖ה אֶת־אַבְרָהָ֑ם וַיֹּ֣אמֶר אֵלָ֔יו אַבְרָהָ֖ם וַיֹּ֥אמֶר הִנֵּֽנִי׃ (ב) וַיֹּ֡אמֶר קַח־נָ֠א אֶת־בִּנְךָ֨ אֶת־יְחִֽידְךָ֤ אֲשֶׁר־אָהַ֙בְתָּ֙ אֶת־יִצְחָ֔ק וְלֶךְ־לְךָ֔ אֶל־אֶ֖רֶץ הַמֹּרִיָּ֑ה וְהַעֲלֵ֤הוּ שָׁם֙ לְעֹלָ֔ה עַ֚ל אַחַ֣ד הֶֽהָרִ֔ים אֲשֶׁ֖ר אֹמַ֥ר אֵלֶֽיךָ׃ (ג) וַיַּשְׁכֵּ֨ם אַבְרָהָ֜ם בַּבֹּ֗קֶר וַֽיַּחֲבֹשׁ֙ אֶת־חֲמֹר֔וֹ וַיִּקַּ֞ח אֶת־שְׁנֵ֤י נְעָרָיו֙ אִתּ֔וֹ וְאֵ֖ת יִצְחָ֣ק בְּנ֑וֹ וַיְבַקַּע֙ עֲצֵ֣י עֹלָ֔ה וַיָּ֣קָם וַיֵּ֔לֶךְ אֶל־הַמָּק֖וֹם אֲשֶׁר־אָֽמַר־ל֥וֹ הָאֱלֹהִֽים׃ (ד) בַּיּ֣וֹם הַשְּׁלִישִׁ֗י וַיִּשָּׂ֨א אַבְרָהָ֧ם אֶת־עֵינָ֛יו וַיַּ֥רְא אֶת־הַמָּק֖וֹם מֵרָחֹֽק׃ (ה) וַיֹּ֨אמֶר אַבְרָהָ֜ם אֶל־נְעָרָ֗יו שְׁבוּ־לָכֶ֥ם פֹּה֙ עִֽם־הַחֲמ֔וֹר וַאֲנִ֣י וְהַנַּ֔עַר נֵלְכָ֖ה עַד־כֹּ֑ה וְנִֽשְׁתַּחֲוֶ֖ה וְנָשׁ֥וּבָה אֲלֵיכֶֽם׃ (ו) וַיִּקַּ֨ח אַבְרָהָ֜ם אֶת־עֲצֵ֣י הָעֹלָ֗ה וַיָּ֙שֶׂם֙ עַל־יִצְחָ֣ק בְּנ֔וֹ וַיִּקַּ֣ח בְּיָד֔וֹ אֶת־הָאֵ֖שׁ וְאֶת־הַֽמַּאֲכֶ֑לֶת וַיֵּלְכ֥וּ שְׁנֵיהֶ֖ם יַחְדָּֽו׃ (ז) וַיֹּ֨אמֶר יִצְחָ֜ק אֶל־אַבְרָהָ֤ם אָבִיו֙ וַיֹּ֣אמֶר אָבִ֔י וַיֹּ֖אמֶר הִנֶּ֣נִּֽי בְנִ֑י וַיֹּ֗אמֶר הִנֵּ֤ה הָאֵשׁ֙ וְהָ֣עֵצִ֔ים וְאַיֵּ֥ה הַשֶּׂ֖ה לְעֹלָֽה׃ (ח) וַיֹּ֙אמֶר֙ אַבְרָהָ֔ם אֱלֹהִ֞ים יִרְאֶה־לּ֥וֹ הַשֶּׂ֛ה לְעֹלָ֖ה בְּנִ֑י וַיֵּלְכ֥וּ שְׁנֵיהֶ֖ם יַחְדָּֽו׃ (ט) וַיָּבֹ֗אוּ אֶֽל־הַמָּקוֹם֮ אֲשֶׁ֣ר אָֽמַר־ל֣וֹ הָאֱלֹהִים֒ וַיִּ֨בֶן שָׁ֤ם אַבְרָהָם֙ אֶת־הַמִּזְבֵּ֔חַ וַֽיַּעֲרֹ֖ךְ אֶת־הָעֵצִ֑ים וַֽיַּעֲקֹד֙ אֶת־יִצְחָ֣ק בְּנ֔וֹ וַיָּ֤שֶׂם אֹתוֹ֙ עַל־הַמִּזְבֵּ֔חַ מִמַּ֖עַל לָעֵצִֽים׃ (י) וַיִּשְׁלַ֤ח אַבְרָהָם֙ אֶת־יָד֔וֹ וַיִּקַּ֖ח אֶת־הַֽמַּאֲכֶ֑לֶת לִשְׁחֹ֖ט אֶת־בְּנֽוֹ׃ (יא) וַיִּקְרָ֨א אֵלָ֜יו מַלְאַ֤ךְ יְהוָה֙ מִן־הַשָּׁמַ֔יִם וַיֹּ֖אמֶר אַבְרָהָ֣ם ׀ אַבְרָהָ֑ם וַיֹּ֖אמֶר הִנֵּֽנִי׃ (יב) וַיֹּ֗אמֶר אַל־תִּשְׁלַ֤ח יָֽדְךָ֙ אֶל־הַנַּ֔עַר וְאַל־תַּ֥עַשׂ ל֖וֹ מְא֑וּמָּה כִּ֣י ׀ עַתָּ֣ה יָדַ֗עְתִּי כִּֽי־יְרֵ֤א אֱלֹהִים֙ אַ֔תָּה וְלֹ֥א חָשַׂ֛כְתָּ אֶת־בִּנְךָ֥ אֶת־יְחִידְךָ֖ מִמֶּֽנִּי׃ (יט) וַיָּ֤שָׁב אַבְרָהָם֙ אֶל־נְעָרָ֔יו וַיָּקֻ֛מוּ וַיֵּלְכ֥וּ יַחְדָּ֖ו אֶל־בְּאֵ֣ר שָׁ֑בַע וַיֵּ֥שֶׁב אַבְרָהָ֖ם בִּבְאֵ֥ר שָֽׁבַע׃
(א) וְהַנָּחָשׁ֙ הָיָ֣ה עָר֔וּם מִכֹּל֙ חַיַּ֣ת הַשָּׂדֶ֔ה אֲשֶׁ֥ר עָשָׂ֖ה יְהוָ֣ה אֱלֹהִ֑ים וַיֹּ֙אמֶר֙ אֶל־הָ֣אִשָּׁ֔ה אַ֚ף כִּֽי־אָמַ֣ר אֱלֹהִ֔ים לֹ֣א תֹֽאכְל֔וּ מִכֹּ֖ל עֵ֥ץ הַגָּֽן׃ (ב) וַתֹּ֥אמֶר הָֽאִשָּׁ֖ה אֶל־הַנָּחָ֑שׁ מִפְּרִ֥י עֵֽץ־הַגָּ֖ן נֹאכֵֽל׃ (ג) וּמִפְּרִ֣י הָעֵץ֮ אֲשֶׁ֣ר בְּתוֹךְ־הַגָּן֒ אָמַ֣ר אֱלֹהִ֗ים לֹ֤א תֹֽאכְלוּ֙ מִמֶּ֔נּוּ וְלֹ֥א תִגְּע֖וּ בּ֑וֹ פֶּן־תְּמֻתֽוּן׃ (ד) וַיֹּ֥אמֶר הַנָּחָ֖שׁ אֶל־הָֽאִשָּׁ֑ה לֹֽא־מ֖וֹת תְּמֻתֽוּן׃ (ה) כִּ֚י יֹדֵ֣עַ אֱלֹהִ֔ים כִּ֗י בְּיוֹם֙ אֲכָלְכֶ֣ם מִמֶּ֔נּוּ וְנִפְקְח֖וּ עֵֽינֵיכֶ֑ם וִהְיִיתֶם֙ כֵּֽאלֹהִ֔ים יֹדְעֵ֖י ט֥וֹב וָרָֽע׃ (ו) וַתֵּ֣רֶא הָֽאִשָּׁ֡ה כִּ֣י טוֹב֩ הָעֵ֨ץ לְמַאֲכָ֜ל וְכִ֧י תַֽאֲוָה־ה֣וּא לָעֵינַ֗יִם וְנֶחְמָ֤ד הָעֵץ֙ לְהַשְׂכִּ֔יל וַתִּקַּ֥ח מִפִּרְי֖וֹ וַתֹּאכַ֑ל וַתִּתֵּ֧ן גַּם־לְאִישָׁ֛הּ עִמָּ֖הּ וַיֹּאכַֽל׃ (ז) וַתִּפָּקַ֙חְנָה֙ עֵינֵ֣י שְׁנֵיהֶ֔ם וַיֵּ֣דְע֔וּ כִּ֥י עֵֽירֻמִּ֖ם הֵ֑ם וַֽיִּתְפְּרוּ֙ עֲלֵ֣ה תְאֵנָ֔ה וַיַּעֲשׂ֥וּ לָהֶ֖ם חֲגֹרֹֽת׃
המשל, המוצג בספרו "המדינה" (בפתיחת פרק ז), מספר על קבוצת אסירים שנכלאה מגיל רך במערה חשוכה ואשר רותקו בשלשלאות בצורה כזו שראשם מופנה תמיד אל צד אחד ולא יכול עוד לנוע. מאחורי האסירים ישנה חומה, ומאחוריה בוערת מדורה שלא נכבית לעולם, ומאירה את הקיר עליו צופים האסירים. בין האש לבין החומה חולפות בריות הנושאות פסלים. הפסלים, הנישאים מעל גובה החומה, והמוארים מצידם האחד על ידי המדורה, מטילים את צלליהם על הקיר עליו צופים האסירים. כאשר משמיעה אחת הבריות את קולה, שומעים האסירים את ההד השב מן הקיר. לפיכך סבורים האסירים כי מה שהם רואים בקיר הוא בעצם החיים המציאותיים. חייהם סובבים סביב הצללים וקולותיהם, האסירים מפתחים תרבות ושלל תאוריות לגביהם, ובונים את עולמם הרוחני על פי הדמויות על הקיר.
אחד האסירים מצליח להשתחרר מכבליו. שריריו מנוונים מרוב ישיבה בשלשלאות, וכוח כלשהו גורר אותו במעלה דרך עפר תלולה אל מחוץ למערה. האסיר נשרט ונחבל, וכאשר הוא מגיע אל מחוץ למערה, הוא אינו יכול לראות דבר משום שהוא מורגל לחושך של המערה ואינו מסוגל להתמודד עם אור היום. אחרי זמן מה, הוא מתחיל לראות צללים מטושטשים - כפי שראה על קיר המערה. אך ככל שהזמן עובר, והאסיר מתרגל לאור, הוא יכול להתבונן סביבו, ולראות שהבריות אינן צללים, והוא יכול להביט ולראות את הטבע, את הציפורים, ואת גרמי השמיים בלילה. הוא יכול גם להבחין בצלו שלו.
האסיר מחליט לחזור למערה, על מנת לספר לאסירים האחרים על נפלאות העולם שבחוץ ולשחררם. אך כאשר הוא חוזר למערה, שוב אינו יכול לראות דבר, משום שעיניו התרגלו לאור השמש ואינן יכולות לראות בחשיכה, והאסירים האחרים לועגים לו וטוענים שהוא התעוור. הוא מנסה להסביר להם על העולם שבחוץ, אך הם מבטלים את דבריו בזלזול. האסיר שיצא לאור עומד על דעתו, ומנסה להאיר את עיניהם של חבריו הכבולים, אך הם מחליטים שאם מישהו ינסה לשחרר אותם מכבליהם ולהוציא אותם מהמערה, הם ירצחו אותו כדי לא להתעוור בעצמם.
במהלך הדיון נתרכז בטבעו של הקונפליקט בין הסמכות והנתינים שלה בהקשר של ידע, בורות וציות, ונשאל את עצמנו מדוע בעל הסמכות פועל כדי להסתיר את האמת?
אחת הדרכים לפרש את ההבדל בין אמונה ונאמנות היא לראות באמונה כרגש הנובע מתוכנו, בעוד שהנאמנות היא רגש שמרכז ההתמקדות שלו הוא באחר. מה התנגשויות בין אמונה ונאמנות עלולות להביא?
התנגשויות בין אמונה ונאמנות נפוצות במקרא, בספרות ובהיסטוריה. בסיפור תיבת נח, נח מתבקש על ידי אלוהים לעשות לו תיבה ובה ישהה עם משפחתו עד שהמבול יחלוף. אפשר לקחת כדוגמא את אשת נח, שלא שמעה את אלוהים - איך הרגישה כשבעלה בנה תיבה אדירה, בטענה שאלוהים ימטיר מבול על הארץ ובה יצטרכו להסתתר? ההיגיון הבריא סותר את המבול, וסביר לחשוב שהיא לא האמינה כי מבול קטלני באמת יגיע. לכן, נדרשה להפגין נאמנות אדירה כלפי בעלה, כשהיא תומכת בו ללא אמונה. בסיפור זה הנאמנות השתלמה - המבול אכן הגיע, כפי שנח טען, והדבקות שלה בו תרמה להשרדות המשפחה.
אך במקרים אחרים, הליכה עיוורת אחרי האמונה עלולה להוביל לפגיעות קשות בנאמנות. בעקידת יצחק, אברהם נדרש על ידי אלוהים להקריב את בנו עבורו. אברהם, המאמין הראשון והמוחלט, עושה כפי שאלוהים מבקש מבלי לומר דבר. בנו, יצחק, הולך עיוור אחריו, מפגין נאמנות מוחלטת באביו - הוא לא מנסה להתנגד גם כשהוא מבין שהוא עלול להיות הקורבן. ברגע האחרון המלאך יעצור את אברהם, ויצחק יינצל. אך הנאמנות של יצחק לאברהם לא תחזור להיות כשהייתה: יצחק לא ישוב הביתה עם אברהם, הם לא ידברו שוב והמפגש הבא שלהם יהיה רק כשאברהם ייקבר.
במשל המערה של אפלטון, משל ידוע ומפורסם מעולם הפילוסופיה, מסופר על אנשים אסורים הנמצאים בחושך מוחלט כל חייהם. כשאחד מהם יוצא בדרך קשה ומלאת ייסורים אל האור ומגלה את האמת, הוא חוזר למערה כדי לספר לשאר האנשים, אך הם בתמורה הורגים אותו.
בסיפור מכונן אחר, סיפור גן העדן, אלוהים מצווה על אדם וחווה לא לאכול מעץ הדעת ללא נימוק. לאחר שהם ממרים את פיו כתוב לנו "ותיפקחנה עיני שניהם, וידעו כי עירומים הם". לביטוי "ותיפקחנה עיני…" אין קונוטציה שלילית בדרך כלל אלא מזוהה עם הבנה או גילוי של אמת כלשהי שהייתה חבויה לפני כן.
ניתן לראות דמיון רב בין משל המערה של אפלטון וסיפור גן העדן מספר בראשית: שניהם עוסקים בהתפכחות האדם לאמת, בשניהם יש דמות סמכותית הפועלת למניעת תהליך ההתפכחות (עושה הלהטוטים ואלוהים), ובשניהם הדמות שמגיעה לאמת בוחרת לחזור לשתף אותה עם שאר האנשים. בנוסף שני הסיפורים נגמרים רע בטווח הקצר (גירוש מגן עדן ועונשים, רצח האדם שראה את האור) אך הכרחיים להתקדמות האנושות. אם האדם במערה לא היה יוצא החוצה לא היה מגלה את האמת, ואם בני האדם בסיפור גן העדן לא היו אוכלים מפרי עץ הדעת טוב ורע לא היו פוקחים את עיניהם, או נגלים לאמת.
“Being conscious is a torment the more we learn is the less we get”. Epica, Sensorium
אם עיניהם של בני האדם נפקחות אחרי שהם אוכלים מעץ הדעת, אפשר להסיק שעיניהם קודם לכן היו סגורות. אפשר לומר, במילים אחרות, שהאמונה מעוורת. לכן נשאלת השאלה, מדוע אלוהים רוצה שבני האדם יהיו נאמנים כלפיו ולא כלפי האמת? למה הוא לא רוצה שיפקחו את עיניהם?
