נושא השיעור :הרצון במנהיג חזק וכיצד מגדירים מנהיג חזק- סלומה אוזן ומאי שי
מטרות:
במערך שיעור זה נציג מספר מקורות שיעזרו לנו להכיר את תכונות המנהיג החזק.
לאחר מכן, נשליך את החומר הנלמד על תקופתנו.
​​​​​​​

המקורות בהם עשינו שימוש:
  1. שיר
    סרטון
  2. שמואל א' ח' - 'משפט המלך'
  3. 929
  4. "מנהיגות בזמן משבר"

מהלך השיעור
פתיחה:
בפתיחת השיעור אנו נציג את מילות השיר "הרצל" מאת להקת גייסות השריון ונציג סרטון של השיר המולחן. לאחר מכן נשאל מספר שאלות כגון:
מהו מנהיג חזק?
כיצד מתואר מנהיג בשיר?
אילו תכונות יש למנהיג?

גוף: בגוף השיעור נעסוק בפרק שמואל א פרק ח בו מוצגת בקשת העם להחלפת השלטון. העם למעשה דורש שלטון חדש, חזק ויציב. מכן עולות השאלות:
מהו שלטון חזק?
כיצד מגדירים אותו?
מה היו הטעויות של השלטון הנוכחי?
מדוע לדעתכם העם לא מרוצה מהמנהיג?
מדוע המנהיג לא נחשב לחזק ורצו להחליפו?
ממה נובעת לדעתכם הסיבה להחלפת המנהיג?
לאחר מכן, נציג את הפוסט שבנינו באתר 929 שינסה לענות על שאלות אלו ואף לעורר חשיבה ולעלות נקודות מבט שונות. כמו כן, הפוסט מעלה בפנינו שאלות למחשבה בהן נדון יחד:
מה היה קורה אם במקום למרוד ולדרוש מלך חדש כאן ועכשיו, העם היה מפעיל חשיבה ביקורתית, פונה אל האלוהים ומבקש שינוי ועצמאות?! האם בדרך זו רצונם היה נתפס לגיטימי במקום להיחשב כחוסר אמונה ומרד?

סיכום: אנו נסכם את השיעור בכך שנציין כי בדומה לעבר גם בימינו אנשים שואפים למנהיג חזק שיגן עליהם וייתן להם תחושה של ביטחון. אנו חיים כיום בתקופה שונה וקצת מורכבת, הקורונה באוויר ואנו בחוסר וודאות כיצד עלינו לפעול ולהתנהל. אז מה התפקיד של המנהיגים בתקופות משבר? האם המנהיגים של היום פועלים כראוי או שמה יש לדרוש להחליפם בדומה לבני ישראל בפרק שמואל א פרק ח. בפרק זה אנו נציג את המקור הרביעי "מנהיגות בזמן משבר".
לבסוף, נבקש מהתלמידים את חוות את דעתם ביחס למצב בישראל כיום.