הצלה בשואה והצלה במצרים – ראול ולנברג והמיילדות

יום השואה (יום הזיכרון לשואה) חל ימים ספורים לאחר חג הפסח. פעילות זו מקשרת בין המועדים האלה באמצעות שני סיפורי הצלה: הראשון, הצלת ילדי העברים על ידי המיילדות בזמן שבני ישראל היו עבדים במצרים, והשני, הפעילות היוצאת דופן של ראול ולנברג להצלת יהודים בזמן השואה.

הפעילות בוחנת את משמעות המושג אומץ מוסרי באמצעות סיפורן של המיילדות במצרים בספר שמות ושל יחידים שפעלו להציל יהודים בזמן השואה. הפעילות משתמשת בפריטי מקור מאתר הספרייה הלאומית ומאתר Centropa, וניתן לבחור את התכנים בהתאם לרמת התלמידים.

יחסם של אזרחי גרמניה ושל המדינות שכבשה ליהודים בימי מלחמת העולם היה בדרך כלל עוין ולעיתים אמביוולנטי, ורובם היו עסוקים בהישרדות בתנאים הקשים של המלחמה. עם זאת, היו גם כאלה, אומנם מעטים, שהוטרדו ממה שראו סביבם, ומקצתם אף היו נכונים לסכן את חייהם כדי לעזור לשכניהם היהודים. בפעילות זו אנו נראה דוגמאות למעשי הגבורה שנקטו חסידי אומות העולם ותועדו על ידי יד ושם ונלמד על התקדים המקראי למעשיהם.

תעודת מעבר על שם תיאודור פולדס, 1944, אוסף Centropa

לחצו כאן לצפייה במסמך באתר חינוך של הספרייה הלאומית. הגדילו את המסמך והתבוננו בפרטים. קראו את התרגום שלו לאנגלית.
לאחר מכן ענו על השאלות האלה:

מתבוננים – מה אפשר ללמוד מהתבוננות בפריט?
השלב הראשון לניתוח מסמך הוא התבוננות מקרוב בפרטים.

 • תארו את המסמך.

 • מה שמו של בעל המסמך?

 • איזה מידע על האדם מופיע במסמך?

 • תארו את הדיוקן.

 • באילו שפות המסמך כתוב?

 • מה התאריך של המסמך?

 • אילו תמונות נוספות מופיעות במסמך?

מבינים – מהו ההקשר ומהי המשמעות של הפריט?
השתמשו בידע קודם, מיומנויות ניתוח, ספרי עיון ומחקר מקוון כדי להבין את ההקשר ואת המשמעות של הפריט.

 • מסמך זה הונפק בספטמבר 1944 בהונגריה. מה היה המצב של יהודי הונגריה בזמן ההוא?

 • האות W בפינה השמאלית למטה היא חתימתו של ראול ולנברג. מי היה ראול ולנברג?

 • מה הייתה המטרה של תעודת המעבר?

 • כמה מיהודי הונגריה ניצלו באמצעות תעודות המעבר?

 • מה עלה בגורלו של נושא תעודת המעבר הזו? מה עלה בגורלם של בני משפחתו?

קראו את סיפורו באתר Centropa.

 • מה קרה לראול ולנברג לאחר שהסובייטים כבשו את הונגריה מידי הנאצים?

 • מה לדעתכם הניע את ראול ולנברג לסכן את חייו למען הצלת יהודים בשואה? מדוע לדעתכם היו אנשים שבחרו לפעול כמו ולנברג בעוד אחרים שיתפו פעולה עם הנאצים?

מתחברים - מה המשמעות של הפריט עבורך? מה התרשמותך מהפריט? הסבירו כיצד הפריט הזה מתחבר לחיים שלכם ולחוויות שלכם.

 • אילו ערכים רלוונטיים לחייך הסיפור על ולנברג מלמד אותך?

 • מאילו בחינות הסיפור של ולנברג מרשים אותך?

המיילדות העבריות

לאורך ההיסטוריה היו אנשים שהיו מוכנים לסכן את עצמם כדי להציל יהודים.
קראו את הקטע הבא בספר שמות א, טו–כא:

(טו) וַיֹּ֙אמֶר֙ מֶ֣לֶךְ מִצְרַ֔יִם לַֽמְיַלְּדֹ֖ת הָֽעִבְרִיֹּ֑ת אֲשֶׁ֨ר שֵׁ֤ם הָֽאַחַת֙ שִׁפְרָ֔ה וְשֵׁ֥ם הַשֵּׁנִ֖ית פּוּעָֽה׃ (טז) וַיֹּ֗אמֶר בְּיַלֶּדְכֶן֙ אֶת־הָֽעִבְרִיּ֔וֹת וּרְאִיתֶ֖ן עַל־הָאָבְנָ֑יִם אִם־בֵּ֥ן הוּא֙ וַהֲמִתֶּ֣ן אֹת֔וֹ וְאִם־בַּ֥ת הִ֖יא וָחָֽיָה׃ (יז) וַתִּירֶ֤אןָ הַֽמְיַלְּדֹת֙ אֶת־הָ֣אֱלֹהִ֔ים וְלֹ֣א עָשׂ֔וּ כַּאֲשֶׁ֛ר דִּבֶּ֥ר אֲלֵיהֶ֖ן מֶ֣לֶךְ מִצְרָ֑יִם וַתְּחַיֶּ֖יןָ אֶת־הַיְלָדִֽים׃ (יח) וַיִּקְרָ֤א מֶֽלֶךְ־מִצְרַ֙יִם֙ לַֽמְיַלְּדֹ֔ת וַיֹּ֣אמֶר לָהֶ֔ן מַדּ֥וּעַ עֲשִׂיתֶ֖ן הַדָּבָ֣ר הַזֶּ֑ה וַתְּחַיֶּ֖יןָ אֶת־הַיְלָדִֽים׃ (יט) וַתֹּאמַ֤רְןָ הַֽמְיַלְּדֹת֙ אֶל־פַּרְעֹ֔ה כִּ֣י לֹ֧א כַנָּשִׁ֛ים הַמִּצְרִיֹּ֖ת הָֽעִבְרִיֹּ֑ת כִּֽי־חָי֣וֹת הֵ֔נָּה בְּטֶ֨רֶם תָּב֧וֹא אֲלֵהֶ֛ן הַמְיַלֶּ֖דֶת וְיָלָֽדוּ׃ (כ) וַיֵּ֥יטֶב אֱלֹהִ֖ים לַֽמְיַלְּדֹ֑ת וַיִּ֧רֶב הָעָ֛ם וַיַּֽעַצְמ֖וּ מְאֹֽד׃ (כא) וַיְהִ֕י כִּֽי־יָֽרְא֥וּ הַֽמְיַלְּדֹ֖ת אֶת־הָאֱלֹהִ֑ים וַיַּ֥עַשׂ לָהֶ֖ם בָּתִּֽים׃
(15) The king of Egypt spoke to the Hebrew midwives, one of whom was named Shiphrah and the other Puah, (16) saying, “When you deliver the Hebrew women, look at the birthstool: if it is a boy, kill him; if it is a girl, let her live.” (17) The midwives, fearing God, did not do as the king of Egypt had told them; they let the boys live. (18) So the king of Egypt summoned the midwives and said to them, “Why have you done this thing, letting the boys live?” (19) The midwives said to Pharaoh, “Because the Hebrew women are not like the Egyptian women: they are vigorous. Before the midwife can come to them, they have given birth.” (20) And God dealt well with the midwives; and the people multiplied and increased greatly. (21) And because the midwives feared God, He established households for them.

מי היו המיילדות?
בפסוק טו פרעה קורא למיילדות העבריות, ואפשר לפרש שהמיילדות הן עבריות (שם תואר) או שהן מיילדות את העבריות (מושא ישיר).

 • מהי לאומיותן של המיילדות לפי כל אחד מן הפירושים?

 • לחצו על הפסוקים שלמעלה כדי לפתוח את ״קישורים וכלים״

 • ב"מפרשים" עיינו בדעות שונות כיצד יש לפרש ביטוי זה.

 • לפי רש"י, מי היו המיילדות? השוו את פריוש לפירוש שד"ל.

מעשי המיילדות

קראו פסוקים יז–כא וענו על השאלות האלה:

 • האם המיילדות עשו כמצוות פרעה?

 • כיצד תירצו המיילדות את הפרת הפקודה?

 • לפי פסוק יז מה הייתה הסיבה שהמיילדות הפרו את הפקודה?

 • לפי פסוק כא מדוע גמל האל למיילדות?

 • מהי משמעות הביטוי "יראת א־להים"? לחצו פעמיים על המילה יראה לפתיחת המילון. עיינו בהגדרות השונות ובחרו בהגדרה המתאימה ביותר.

פחד מהאל או לא...
כדי להבין את הביטוי "יראת א־להים" נוכל לפנות לדוגמה אחרת, שבה התורה אומרת על קבוצה של אנשים שאין לה "יראת א־להים".

(יז) זָכ֕וֹר אֵ֛ת אֲשֶׁר־עָשָׂ֥ה לְךָ֖ עֲמָלֵ֑ק בַּדֶּ֖רֶךְ בְּצֵאתְכֶ֥ם מִמִּצְרָֽיִם׃ (יח) אֲשֶׁ֨ר קָֽרְךָ֜ בַּדֶּ֗רֶךְ וַיְזַנֵּ֤ב בְּךָ֙ כָּל־הַנֶּחֱשָׁלִ֣ים אַֽחַרֶ֔יךָ וְאַתָּ֖ה עָיֵ֣ף וְיָגֵ֑עַ וְלֹ֥א יָרֵ֖א אֱלֹהִֽים׃ (יט) וְהָיָ֡ה בְּהָנִ֣יחַ יְהוָ֣ה אֱלֹהֶ֣יךָ ׀ לְ֠ךָ מִכָּל־אֹ֨יְבֶ֜יךָ מִסָּבִ֗יב בָּאָ֙רֶץ֙ אֲשֶׁ֣ר יְהוָֽה־אֱ֠לֹהֶיךָ נֹתֵ֨ן לְךָ֤ נַחֲלָה֙ לְרִשְׁתָּ֔הּ תִּמְחֶה֙ אֶת־זֵ֣כֶר עֲמָלֵ֔ק מִתַּ֖חַת הַשָּׁמָ֑יִם לֹ֖א תִּשְׁכָּֽח׃ (פ)
(17) Remember what Amalek did to you on your journey, after you left Egypt— (18) how, undeterred by fear of God, he surprised you on the march, when you were famished and weary, and cut down all the stragglers in your rear. (19) Therefore, when the LORD your God grants you safety from all your enemies around you, in the land that the LORD your God is giving you as a hereditary portion, you shall blot out the memory of Amalek from under heaven. Do not forget!
 • לפי הפסוקים האלה למי אין "יראת א־להים"? מה הם עשו?

 • הסבירו מהי "יראת א־להים" על פי המעשים שעשו האנשים שהייתה להם יראה כזו ועל פי המעשים של האנשים שלא הייתה להם.

 • על פי הפרשנות של שד"ל לפסוק טו, מה משותף למיילדות ולעמלק? מה אפשר ללמוד מכך על המשמעות של "יראת א־לוהים"?

מהי "יראת א־להים"?

אחת האפשרויות לפרש את הביטוי "יראת א־להים" היא אומץ לב מוסרי, כלומר היכולת להבין מתוך העוול מהי הדרך הנכונה ולפעול על פיה גם בנסיבות קשות. "יראת א־להים" מחייבת לעשות את הדבר הנכון, גם אם זה קשה או מסוכן. בהקשר של הפסוק בתורה זה אומר גם שעשיית הדבר הנכון היא הדבר שחשוב לאלוהים, וכי הדבר נעשה פשוט מכיוון שהוא נכון ובלי לצפות לגמול.

 • האם המעשים של המיילדות עומדים בקריטריונים האלה? הסבירו.

 • האם המעשים של ראול ולנברג עומדים בקריטריונים האלה? הסבירו.

עוד דוגמה

ארגון Centropa מראיין יהודים מבוגרים החיים ב־15 מדינות במרכז אירופה ומזרחה, בברית המועצות לשעבר, בארצות הבלטיות ובבלקן. הארגון אסף דוגמאות לאנשים שהחליטו למרות הסכנה להציל יהודים בשואה. לחצו כאן כדי לקרוא על האנשים מעוררי ההשראה האלה.

מתילדה כלף סרג'

התמונה הבאה היא של מטילדה כלף סרג', המודה לכומר אנדריי טומפיי

על שהציל את חייה ואת חיי אחותה. סיפורה הוקלט באתר Centropa.

"לא יכולתי לחזור לשמי הקודם. האב טומפיי לא רק נתן לי שם. בכך שהציל אותי הוא נתן לי חיים".

לאחר שלקחו כמעט את כל משפחתנו, אימי השבורה לקחה אותנו אל בנובו ברדו [פרבר של בלגרד], שם היא התחננה בפני הכומר הקתולי אנדריי טומפיי שייקח אותנו תחת חסותו. האב טומפיי סידר לנו תעודות מזויפות כילדיה מחוץ לנישואין של אימנו, אנטוניה אוג'רנסק, [שם נעוריה] כדי שיהיו לנו כמה מסמכים. שמי החדש היה לידיג'ה אוגראגנסק ואחותי הייתה ברדה; שם הלידה שלה היה רחלה.

ליד הכנסייה הייתה דירה שבה התגוררו הנזירות. קיבלנו שתי מיטות בחדר והיינו שם שלושה חודשים. רק אחותי ואני. הם הכניסו אותנו לשם ולא יכולנו ללכת לשום מקום. כשהיינו עם הנזירות היינו הילדים היחידים שהסתתרו שם. הן היו אדיבות מאוד, והכי חשוב, הן התרגשו מזה שהכרנו את הברית הישנה שכן למדנו את תורה בבית הספר העברי שלנו. לא היה לחץ להמיר את הדת.

בהמשך הכומר טומפיי הרשה לנו ללכת לבית ספר רגיל, ומנהל בית הספר קיבל אותנו אף על פי שלא היו לנו המסמכים הדרושים מבית הספר הקודם שלנו. הוא פשוט קיבל אותנו על אחריותו האישית, כלומר ברור שהוא ידע מי אנחנו.

אנדריי טומפיי היה אדם יוצא דופן. הוא הסתיר בשלב מסוים גם את ד"ר ווייס, רופא ילדים שהצטרף לפרטיזנים. הוא גם הסתיר שתי נערות יהודיות אחרות ... אבל כשהוא עזר להן לברוח, מישהו זיהה אותן, והן נתפסו ונלקחו. אין לי מושג מה קרה להן; אני בטוחה שזה היה רע מאוד. אחרי זה הגרמנים עצרו את הכומר טומפיי. כשהיה בכלא שאל אותו גרמני "איך העזת לעשות זאת, להסתיר נערות יהודיות?" והוא ענה "אם בעתיד תהיה במצב כזה, אעשה אותו הדבר למענך". הוא היה אדם במובן האמיתי של המילה. יוצא דופן.

מטילדה ורחלה כלף גדלו במשפחה ספרדית גדולה ועשירה בבלגרד. הגרמנים פלשו לעיר בשנת 1941 וזמן קצר לאחר מכן כמעט כל קרובי המשפחה – מילדים ועד זקנים - נלקחו ונרצחו.

יוצרים - מעבדים את מה שלמדנו ליצירה חדשה.
בחרו אחת מן האפשרויות הבאות:

 • הכינו מצגת על חייו של ראול ולנברג.

 • קראו על אחד ממצילי היהודים בזמן השואה באתר Centropa או באתר יד ושם וספרו לכיתה את סיפורם.

 • הכינו יחד אתר על אנשים המפגינים אומץ מוסרי. שלבו באתר סיפורים מתקופת השואה, מהתנ"ך או ממצבים עכשוויים.

 • שאלו את ההורים או את סבא וסבתא אם הם מכירים אישית אנשים המפגינים אומץ מוסרי. רשמו את תשובותיהם ושתפו אותן עם הכיתה.