התחדשות יהודית
1א
הדף מאת: המדרשה באורנים / נפגשים בשביל ישראל
2ב
התרבות היהודית נעה סביב מתח מתמיד של מסורת והתחדשות. האם הן בהכרח באות זו על חשבון זו, ואולי ניתן למצוא איזון בין השתיים? דף לימוד זה הוא חלק מדפי לימוד שנכתבו על ידי המדרשה באורנים עבור פרויקט 'נפגשים בשביל ישראל'.
3ג
דיון
פתיחה והסבר
דף לימוד זה הוא חלק מסדרת דפי לימוד שנכתבו על ידי המדרשה באורנים עבור פרויקט 'נפגשים בשביל ישראל'.
בכל שנה באביב, החל משנת תשס"ו (2006), יוצאים מטיילים מגילאים ומרקעים שונים למסע לאורך שביל ישראל ולעומק התרבות היהודית והישראלית.
דפי הלימוד שנוצרים במדרשה באורנים מלווים את המסע ונלמדים בתחנותיו. הם מחברים בין נופיה הפיזיים של הארץ לנופיה התרבותיים והחברתיים, ומעלים לדיון שאלות על עצמנו כחברה וכעם.
דפי הלימוד לא בהכרח קשורים ישירות לתחנות המסע, החיבורים נעשים באורח טבעי וספונטני על ידי המנחים והלומדים. הלימוד יכול להיעשות כמובן בכל מקום, גם בין כתליו הסגורים של בית המדרש, אבל אנחנו מזמינים אתכם לצאת למסע בשבילי הדעת, המחשבה והרגש; להתנסות בלימוד בחיק הטבע, בין כותלי הקַניונים והוואדיות; לחוות את השילוב שבין הארץ ותרבותה תוך כדי הליכה.
4ד
משֶׁה קִבֵּל תּוֹרָה מִסִּינַי, וּמְסָרָהּ לִיהוֹשֻׁעַ, וִיהוֹשֻׁעַ לִזְקֵנִים, וּזְקֵנִים לִנְבִיאִים, וּנְבִיאִים מְסָרוּהָ לְאַנְשֵׁי כְנֶסֶת הַגְּדוֹלָה. ...
Moses received the Torah at Sinai and transmitted it to Joshua, Joshua to the elders, and the elders to the prophets, and the prophets to the Men of the Great Assembly. They said three things: Be patient in [the administration of] justice, raise many disciples and make a fence round the Torah.
5ה
מתוך המנון האינטרנציונל הסוציאליסטי, תרגום עברי: אברהם שלונסקי
עולם ישן עדי היסוד נחרימה מגב כפוף נפרוק העול

את עולמנו אז נקימה

לא כלום מתמול, מחר הכול!
6ו
מתוך שלושה-עשר העיקרים של הרמב"ם
אֲנִי מַאֲמִין בֶּאֱמוּנָה שְׁלֵמָה, שֶׁהַבּוֹרֵא יִתְבָּרַךְ שְׁמוֹ הוּא בּוֹרֵא וּמַנְהִיג

לְכָל הַבְּרוּאִים, וְהוּא לְבַדּוֹ עָשָׂה וְעוֹשֶׂה וְיַעֲשֶׂה לְכָל הַמַּעֲשִׂים.
7ז
שאול טשרנחובסקי מתוך: אני מאמין
שַׂחֲקִי, שַׂחֲקִי עַל הַחֲלוֹמוֹת
זוּ אֲנִי הַחוֹלֵם שָׂח.
שַׂחֲקִי כִּי בָּאָדָם אַאֲמִין,
כִּי עוֹדֶנִּי מַאֲמִין בָּךְ.
© כל הזכויות שמורות למחבר ולאקו"ם
www.acum.org.il
8ח
דיון
  • היהדות מבוססת על "תורה מסיני" - האם אפשר להכניס בה שינויים?
  • מה מקומן של מסורות עתיקות בעולם מתחדש ומשתנה?
9ט
ברל כצנלסון, מתוך מקורות לא אכזב, בתוך: כל כתביו, הוצאת מפלגת פועלי ארץ ישראל, כרך ו, 1943
[...] הפְּסֵידוֹ-מהפכניוּת רואה בכל זכירת עבר את "האויב". אך לולא נשתמרו בזכרון האנושות דברים יקרי-ערך, [...] לא היתה אפשרית כל תנועה מהפכנית, היינו נמקים בדלותנו ובבערותנו, עבדי עולם. [...]

דור מְחַדֵּשׁ ויוצר אינו זורק אל גל האשפה את ירושת הדורות. הוא בוחן ובודק, מרחיק ומקרב, ויש שהוא נאחז במסורת קיימת ומוסיף עליה. ויש שהוא יורד לגלי גרוטאות, חושף נשכחות, ממרק אותן מחלודתן, מחזיר לתחיה מסורת קדומה, שיש בה כדי להזין את נפש הדור המְחדֵש. [...]
10י
דיון
האם דברי ברל על שימור וחידוש מתגשמים בתרבות הישראלית בימינו?
12 יב
13יג
קישורים לרקע והרחבה:
נפגשים בשביל ישראל