זיכרון אחד - משפט אחד
הדף מאת: תמר רכניץ / בית אבי חי
פרידה מאדם יקר מלווה תמיד בתחושות צורבות של החמצה, תסכול, געגוע וכמובן – עצב רב. פעמים רבות, רגע בודד אחד מזקק לתוכו זיכרון של חיים שלמים. האם רגע כזה יכול להותיר בנו תחושות אחרות מלבד החמצה? האם יש ברגע הזה ממד מנחם שיכול ללוות אותנו הלאה? בדף הלימוד, סרטונים העוסקים בזיכרון בודד ויחיד, ודיון בדבר משמעותם של רגעים בודדים אלו. על המשמעות של בחירה ברגע בודד אל מול חיים שלמים.
צפו בסרטונים "יום כיפור בוטל" ו"מיתרים"
Error loading media...
שחר תל-דן, מתוך פרויקט 'פנים. יום. זיכרון', אתר בית אבי חי
יום כיפור בוטל
© כל הזכויות שמורות לבית אבי חי
www.bac.org.il


הסברים
 • מבוסס על הזיכרון האחרון של שרי אנסקי לפני צאתו של אחיה ראובן גבריהו למלחמת יום הכיפורים, שממנה לא חזר.

  פנים. יום. זיכרון הוא פרויקט של בית אבי חי בירושלים ובו סרטוני אנימציה ליום הזיכרון. הפרויקט, שהחל בשנת 2011, הוא תוצר של מפגש בין רגע, זיכרון או סיפור על חייל או חיילת שנהרגו ובין אמני אנימציה צעירים שתרגמו את הזיכרון הזה להנצחה ויזואלית. הסרטים מבקשים למלא את הצורך בהנצחה מעט שונה, עכשווית, חוצת גבולות ומגזרים ששמה במרכזה רגע פרטי מחייו של אדם בודד.
Error loading media...
דניאלה קופלר ואיתן שפר, מתוך פרויקט 'פנים. יום. זיכרון', אתר בית אבי חי
מיתרים
© כל הזכויות שמורות לבית אבי חי
www.bac.org.il


הסברים
 • ירון בלום ז"ל פגש שני חברים בשבת לחזרה מוזיקלית ראשונה. בחדר החזרות התברר שבין השלושה נוצר חיבור נדיר, ובו ביום הם טוו לעצמם עתיד מוזיקלי משותף ואף קבעו להיפגש בשבת הבאה שבה יגיעו לחופשה מהצבא. למחרת ירון נהרג בפיגוע הכפול בבית ליד. פנים. יום. זיכרון הוא פרויקט של בית אבי חי בירושלים ובו סרטוני אנימציה ליום הזיכרון. הפרויקט, שהחל בשנת 2011, הוא תוצר של מפגש בין רגע, זיכרון או סיפור על חייל או חיילת שנהרגו ובין אמני אנימציה צעירים שתרגמו את הזיכרון הזה להנצחה ויזואלית. הסרטים מבקשים למלא את הצורך בהנצחה מעט שונה, עכשווית, חוצת גבולות ומגזרים ששמה במרכזה רגע פרטי מחייו של אדם בודד.
דיון
שאלות לדיון
 • מה הרגשתם בסיום הצפייה בסרטון "יום כיפור בוטל"? תחושה חמוצה? מתוקה? חריפה כמו פלפל?
 • מה הרגשתם בסיום הצפייה בסרטון "מיתרים"?
 • האם ישנו קשר בין הסרטונים? מה ההבדל ומה הדמיון ביניהם?
 • שרי אנסקי גדלה עם אחיה מיום שנולדה, ואילו הסרטון על ירון בלום נעשה בעקבות זיכרון של אדם שניגן אתו פעם אחת בלבד. שניהם בחרו להנציח את הנופלים דרך מקרה אחד. מה דעתכם על דרך הנצחה זו?
 • הסרטונים שבפרויקטים פנים. יום. זיכרון מתמקדים ברגע אחד של אדם אחד. מה המשמעות של זיכרון כזה?
צפו בסרטון "תורנות שמירה"
Error loading media...
מעין צוריאל ויסכה מאיו ע"פ אהוד בנאי, מתוך פרויקט 'פנים. יום. זיכרון', אתר בית אבי חי
תורנות שמירה
© כל הזכויות שמורות לבית אבי חי
www.bac.org.il


הסברים
 • אריה אלוני נהרג במלחמת יום הכיפורים וזכה בעיטור המופת אחרי מותו. אהוד בנאי הנציח את דמותו דרך סיפור של לילה אחד בעמדת שמירה, על שפת ים המלח. פנים. יום. זיכרון הוא פרויקט של בית אבי חי בירושלים ובו סרטוני אנימציה ליום הזיכרון. הפרויקט, שהחל בשנת 2011, הוא תוצר של מפגש בין רגע, זיכרון או סיפור על חייל או חיילת שנהרגו ובין אמני אנימציה צעירים שתרגמו את הזיכרון הזה להנצחה ויזואלית. הסרטים מבקשים למלא את הצורך בהנצחה מעט שונה, עכשווית, חוצת גבולות ומגזרים ששמה במרכזה רגע פרטי מחייו של אדם בודד.
אהוד בנאי, תורנות שמירה, מתוך: זוכר כמעט הכול, הוצאת כתר, עמוד 61. 2001
תורנות שמירה / אהוד בנאי
הוא שאל אם יצא לי לראות את הסרט "אלווירה מאדיגאן" שהוקרן לפני כמה ימים בחדר האוכל. אמרתי שלא. הוא אמר שהוא אהב מאוד את הקטע בסרט שבו החבר שלה אומר לה להתבונן בפרח אחד. היא אומרת לו שאם תביט רק בפרח אחד היא לא תראה את כל שאר העולם והוא אומר לה, "כן, אבל בפרח אחד אפשר לראות עולם שלם." בשתיקה שבאה לאחר מכן, כשכל אחד מאתנו מעופף במחשבתו, יכולתי לראות את הכול מסביבי הולך ומיטשטש ורק עיגול האור שמקיף את עמדת השמירה מסמן את כל העולם שלנו באותו הרגע. נשמתי עמוק. גם כאן עכשיו זה החיים.
© כל הזכויות שמורות להוצאת כתר
www.keter-books.co.il
דיון
שאלות לדיון
 • מה תחושותיכם בעקבות הצפייה בסרטון?
 • אילו תחושות אהוד בנאי מבטא בסרטון?
 • לדעתכם, האם שיחה אחת או רגע בודד יכולים לזקק זיכרון?
 • כשאנחנו מנציחים אדם, אפשר לראות אותו על רקע התמונה הכללית או להתמקד רק בו. מה המשמעות של כל אחת מהדרכים?
דף מספר 5 בסדרה פנים. יום. זכרון, דפים נוספים בסדרה:
1 2 3 4