"והדרת פני זקן"- יחס החברה לזקנים
הדף מאת: ממזרח שמש / בית המדרש ממזרח שמש
הזקנה הולכת ותופסת מקום בחברה המודרנית, בשל התארכות החיים באמצעים טכנולוגיים. ואולם, על פי רוב ההזדקנות מלווה בהתדרדרות פיזית ונפשית, העלולה לדחוק את הזקן לשולי החברה. היהדות מבטאת רגישות רבה כלפי הזקנה, שעליה נלמד במפגש זה באמצעות פסוקים ופרשנים, קטע שכתב של סילברסטיין, כתבות על מצב הקשישים בישראל, שיר של אביהו מדינה ופיוט של רבי יהודה הלוי.
פתיחה:
של סילברסטיין, מתוך: אור בעליית הגג, תל אביב, הוצאת ידיעות אחרונות, 1993
הילד הקטן והאיש הזקן/ של סילברסטיין
"לפעמים הכפית נופלת לי",
אמר הילד הקטן.
"גם לי", ענה לו הזקן,
"זה קורה מזמן לזמן."
לחש הילד, "לפעמים
נרטבים לי המכנסים."
"גם לי זה קורה," ענה הזקן
עם חיוך על השפתיים.
אמר הילד הקטן,
"יוצא לי די הרבה לבכות."

אמר לו הזקן, "גם לי
זה יכול לפעמים לקרות."
שאל הילד, "ואתה
יודע מה הכי כואב?
נדמה לי שהמבוגרים
בכלל לא שמים אלי לב".
ועל כתפו הרגיש הילד י
ד צנומה, חמה, זקנה.
"אני יודע בדיוק למה אתה מתכוון,"
אמר הסב בהבנה.
© כל הזכויות שמורות למשכל, לספרי עליית הגג ולמחבר
דיון
  • אילו קשיים המלווים את הזקנה מעלה השיר?
לימוד קבוצתי: "אל תשליכני לעת זקנה ככלות כחי אל תעזבני"
מִפְּנֵי שֵׂיבָה תָּקוּם וְהָדַרְתָּ פְּנֵי זָקֵן וְיָרֵאתָ מֵּאֱלֹהֶיךָ, אֲנִי ה'.
Thou shalt rise up before the hoary head, and honour the face of the old man, and thou shalt fear thy God: I am the LORD.
דיון
  • כיצד אתם מפרשים את המילים "והדרת פני זקן"?
  • מדוע רואה התורה צורך לצוות על כיבוד הזקנים?
  • מדוע התורה מדגישה 'ויראת מאלוהיך אני ה'?
פירוש רש"י על ויקרא, פרק יט, פסוק לב
איזהו הידור? לא ישב במקומו ולא ידבר במקומו ולא יסתור את דבריו. יכול יעצים עיניו כמי שלא ראהו, לכך נאמר ויראת מאלוהיך, שהרי דבר זה מסור לליבו של עושהו, שאין מכיר בו אלא הוא, וכל דבר המסור ללב, נאמר בו ויראת מאלוהיך.
דיון
  • רש"י מזהיר מעצימת עיניים. האם אנו מתעלמים מהזקנים? מדוע?
אַל תַּשְׁלִיכֵנִי לְעֵת זִקְנָה כִּכְלוֹת כֹּחִי אַל-תַּעַזְבֵנִי
Cast me not off in the time of old age; When my strength faileth, forsake me not.
מדרש אגדת בראשית, פרק לה
אמר דוד לפני הקדוש ברוך הוא ריבונו של עולם אל תשליכני לעת זקנה. כשהייתי נער הייתי יוצא למלחמה ונותן נפשי על בניך, ועכשיו שהזקנתי אין בי עוד כוח, והם אומרים: עד מתי הזקן הזה חי.
דיון
  • ממה חושש דוד?
  • האם יש לזקנים ממה לחשוש?
לימוד בחברותא: מצב הזקנים בישראל
אייל הראובני, 'מאה אלף קשישים רעבים בישראל', פורסם באתר Ynet בתאריך 11.2.04
"גיל הזהב הפך לגיל הרעב"
אחד מכל חמישה קשישים בישראל סובל מבעיית רעב. שבעה אחוזים ממשקי הבית בהם מתגורר קשיש מדווחים על מצב חמור של אי-ביטחון תזונתי, כלומר, רעב של ממש. נתונים קשים אלה נחשפים בדו"ח של מכון המחקר "ברוקדייל", השייך לארגון הג'וינט. הדו"ח חסר התקדים בחריפותו, שיוצג היום לנשיא המדינה, משה קצב, התפרסם הבוקר לראשונה ב"ידיעות אחרונות" [...] מהמחקר, שנערך על-ידי איילת ברג-ורמן וג'ני ברודסקי, עולה כי קשישים רבים אינם זוכים לתזונה מאוזנת. הם אוכלים מעט בשר, מעט עוף ודגים והרבה מאוד לחם. רבים פשוט מוותרים על ארוחות בגלל מחסור בכסף. רובם המכריע של הרעבים (69 אחוז) הם אזרחים ותיקים, רק 23 אחוז הסובלים מרעב הם עולים חדשים ושמונה אחוזים הם אזרחים ערבים. בעקבות מצבם הכלכלי הקשה, נאלצים קשישים רבים להחליט כמעט מדי יום על מה להוציא את כספם המועט: אוכל, תרופות או חימום הבית. כל קשיש רביעי דיווח כי נאלץ לבצע "משפט שלמה" פרטי שכזה. 64 אחוז אמרו כי ויתרו לא פעם על מזון לטובת תשלומים אחרים. עם הזיקנה, עולה גם שכיחותן של בעיות רפואיות: מהמחקר עולה כי קשישים רבים אינם מצליחים לטפל בעצמם בשל קשיים כלכליים. לכל קשיש חמישי בישראל יש בעיית ראייה, שהוא אינו מטפל בה. כ-12 אחוז מהקשישים סובלים מבעיית שמיעה שאינה זוכה לטיפול, 22 אחוז מדווחים על בעיות בשיניים. הסיבה העיקרית להיעדר טיפול: מחסור בכסף. קשישים רבים מדווחים כי קשה להם לשמור על קשר עם בני-משפחה בגלל מצוקה כספית. כל קשיש חמישי (כ-20 אחוז) דיווח כי נאלץ לוותר על קשר טלפוני עם בני-משפחתו, משום שלא היה לו כסף עבור חשבון הטלפון. 17 אחוז סיפרו כי נאלצו לוותר על ביקור אצל בני-המשפחה, משום שדמי הנסיעה יקרים מדי עבורם. מחברות המחקר מצאו כי קיים קשר בין בעיות בתחומי חיים שונים. כך, למשל, 40 אחוז מן הקשישים שדיווחו על בעיית הקור, סבלו גם מבעיות בריאות. לטענת החוקרות, הפתרון למצוקת הקשישים בישראל חייב להיות רב-מערכתי, ובמרכזו סיוע ממשלתי שיעניק לקשישים את העזרה לה הם זקוקים, על מנת להתקיים בכבוד בערוב ימיהם. מהמחקר עולה כי כל קשיש שלישי (כ-32 אחוז) דיווח כי הוא סובל בחורף מקור, משום שאינו מחמם את הבית. גם כאן הסיבה היא מצוקה כלכלית. ל-15 אחוז מהקשישים אין מים חמים מדי יום; 10 אחוזים דיווחו שיש להם מים חמים רק פעמיים בשבוע; חמישה אחוזים דיווחו כי הם נהנים ממים חמים רק פעם אחת בשבוע.

© כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט
www.ynet.co.il
יהונתן גפן, 'הזקן השלישי', פורסם באתר nrg בתאריך 23.3.09
הזקן השלישי
דוח שחשף לאחרונה "ידיעות אחרונות" מגלה כמה עצוב להיות זקן במדינת ישראל. 640 אלף אזרחים ישראלים, בני 65 ומעלה, הם עניים מרודים ורובם אינם זוכים להזדקן בכבוד. הרפואה המתפתחת מאריכה את חייהם, ומדיניות הממשלה מקצרת אותם. כל קשיש שלישי בישראל נמצא מתחת לקו העוני. כל קשיש רביעי צריך להחליט מה יקנה בקצבה המגוחכת שלו, אוכל או תרופות. כל קשיש חמישי סובל מחרפת רעב. אם נתרכז בזקן השלישי, שעדיין לא הגיע לחרפת רעב אבל הוא בהחלט בדרך, נבין שאם מישהו לא יעזור לו, ומהר, הוא יהיה הזקן השישי - דיכאון קליני וגאווה ידרבנו אותו לשים קץ לחייו. אנשים טובים שעבדו קשה כל חייהם, יצאו לגמלאות, וגילו שהפנסיה שלהם קוצצה לסכום אפסי ונפגעה כתוצאה מהעברת האחריות על קרנות הפנסיה מההסתדרות למשרד האוצר. הזקן השלישי, שלא יכול לגמור את החודש, בוחר לגמור את חייו. בשנים האחרונות חלה עלייה של 65 אחוז במספר ההתאבדויות של זקנות וזקנים שלא יכלו יותר לחיות בסבל או לא רצו להיות לנטל על משפחותיהם, שאולי גם הן נושקות לקו העוני, ובבוא היום אולי גם הם יהיו הזקן או הזקנה השלישית. במכתב התאבדות שהשאירו זוג קשישים על השולחן בסלון ביתם נכתב באותיות רועדות: "אוהבים את כולם. לא יכולים יותר. תודה ביבי, תודה שרון, התוכנית הכלכלית שלכם? הצליחה לתפארת עם ישראל" [...]
מדינת רווחה ניכרת על ידי הטיפול בילדים ובקשישים, אנחנו מדינת מצוקה ועל הפנים. החמלה שהולכת ואוזלת מהעולם המערבי, כבר לא גרה כאן יותר [...] בשנותי באמריקה תמיד אמרתי שאצלנו לעולם לא יהיו כל כך הרבה חסרי בית ורעבים ללחם כמו באימפריה הקפיטליסטית, שפשוט נתנה לזה לקרות. בביקור בסן פרנסיסקו, בדרך מהמלון להרצאה, הייתי צריך פשוט לדרוך על הומלסים ומבקשי נדבות כדי להגיע לביתו של יהודי עשיר יותר מקורח ומאהוד ברק ביחד. בהרצאה נשלף לי פרץ פטריוטיזם בלתי מבוקר: "אצלנו, אם יהיו כל כך הרבה חסרי בית ועניים, אנשים ייצאו לרחובות, יארגנו הפגנות בכיכרות..."
© כל הזכויות שמורות למחבר ולאקו"ם
www.acum.org.il
מתוך: התעללות בקשישים והזנחת קשישים בישראל- נתונים ודרכי התמודדות, הכנסת, מרכז המחקר והמידע, 2006. פורסם גם באינטרנט: http://www.knesset.gov.il/MMM/data/docs/m01460.doc
התעללות בזקנים
קשה מאוד להעריך את היקף ההתעמרות בקשישים, מכמה סיבות, ואלה עיקריהן: קשישים רבים חוששים להתלונן בשל תלותם בפוגע ומתוך חשש לאבדו; קשישים המותקפים בידי בן משפחתם אינם רוצים להתלונן כדי לא לפגוע בתוקף; קשישים רבים המותקפים בידי בני משפחתם רואים בכך בעיה משפחתית פרטית ואינם מעוניינים לשתף בה גורמים חיצוניים; קשישים רבים אינם מודעים לזכויותיהם וחוששים שהתערבות חיצונית תביא להחמרת מצבם. כאמור, מסיבות אלה ואחרות קשה מאוד לאמוד את היקף התופעה [...] ככלל, הפוגעים בקשישים הם בני משפחתם או מטפלים בשכר. כאשר מדובר בניצול כלכלי מגוון הפוגעים רחב יותר [...] זקנים בסיכון הם על-פי רוב בני 75 שנים או יותר הסובלים מבעיות בריאות, תלויים בעזרת הזולת, רשת התמיכה בהם מצומצמת או שהם נתונים בבידוד חברתי עקב מוגבלות כלשהי (פיזית, תפקודית או קוגניטיבית). בין הגורמים המקשים על משרד הרווחה את ההתמודדות עם תופעת ההתעמרות בקשישים – אי-דיווח ואי-שיתוף פעולה מצד הנפגעים, על-פי רוב בשל רצון להגן על הפוגע או בשל תלות בו. קושי נוסף הוא העומס הרב על פקידי הסעד ועל העובדים הסוציאליים המטפלים בנושא זה. על-פי נתוני משרד הרווחה, בטיפולו של כל עובד סוציאלי העוסק בתחום זה כ-600 תיקים או יותר.
דיון
  • ממה יש לזקנים לחשוש?
  • האם אתם מכירים מקרים כאלה?
  • כיצד ניתן למנוע את המתואר בקטעים?
סיכום: ישֵנה בחיק ילדות
רבי יהודה הלוי, 'ישנה בחיק ילדות', בתוך: חיים שירמן, השירה העברית בספרד ובפרובאנס, ירושלים : מוסד ביאליק, תשט"ו, 1954-תשי"ז, 1956
ישֵנה בחיק ילדות/ ריה"ל
ישֵנה בחיק ילדות, למתי תשכבי!
דעי כי נעורים כנעורת ננערו!
הלעד ימי השחרות. קומי צאי,
ראי מלאכי שיבה במוסר שחרו,
והתנערי מן הזמן, כצפרים
אשר מרסיסי לילה יתנערו.
דאי כדרור למצוא דרור ממעלך
ומתולדות ימים כימים יסערו.
אל תשליכני לעת זקנה/ (מתוך המקורות, ביצוע: אביהו מדינה ושימי תבור, לחן: אביהו מדינה)
ימלא פי תהילתך

כל היום תפארתך

אל תשליכני לעת זיקנה

ככלות כוחי אל תעזבני.
My mouth shall be filled with Thy praise, And with Thy glory all the day. . Cast me not off in the time of old age; When my strength faileth, forsake me not.
דף הנחיות למנחה:
והדרת פני זקן.rtf