דף מידע- דרכי התמודדות עם השסע הדתי-חילוני
1 א

לאחר שלמדנו בשיעורים האחרונים על הגורמים ודרכי הביטוי של השסע הדתי-חילוני, דף מקורות זה נועד להעשיר אותנו במקורות הקשורים לדרכי התמודדות אפשריים להפחתת המתח בין הזרמים השונים ביהדות.

יש לעיין במקורות המידע המצורפים ולענות לאחר דיון בחברותא:

א. תארו שתי עובדות הכוללות מידע חדש שנלמד בעקבות עיון במקורות המידע.

ב. כתבו לפחות שתי תובנות על כל אחד ממקורות המידע.

ג. כתבו שתי שאלות על כל אחד ממקורות המידע.

2 ב

אמר רבי אבא אמר שמואל שלש שנים נחלקו בית שמאי ובית הלל הללו אומרים הלכה כמותנו והללו אומרים הלכה כמותנו יצאה בת קול ואמרה אלו ואלו דברי אלהים חיים הן והלכה כבית הלל

Rabbi Abba said that Shmuel said: For three years Beit Shammai and Beit Hillel disagreed. These said: The halakha is in accordance with our opinion, and these said: The halakha is in accordance with our opinion. Ultimately, a Divine Voice emerged and proclaimed: Both these and those are the words of the living God. However, the halakha is in accordance with the opinion of Beit Hillel.
3 ג
4 ד
5 ה
6 ו

ראש עיריית הרצליה: "לא אתן יד למלחמת אחים בשביל תחבורה ציבורית בשבת"

בראיון שהעניק ראש עירית הרצליה משה פדלון לאתר החרדי "כל הזמן" הוא מפתיע בהתנגדותו למיזם התל אביבי, ומסביר מה המניע שעצר אותו מלהכנס אליו: " אני לא מוכן להשתתף בכל הפסטיבלים האלה נגד הציבור הדתי והחרדי".

עודכן05.12.19 , 08:16

בראיון שהעניק לאתר החרדי "כל הזמן" לכתב שניאור ובר צוטט פדלון כאומר: "אני לא חושב שאני צריך להיות שותף להתרסה במגזר החרדי והדתי. בעיניי, אתם אנשים כמו כולם ואני חושב שצריך לנהוג ברגישות. אני לא מוכן להשתתף בכל הפסטיבלים האלה. זה לא רוח העיר, יש פה כבוד הדדי בין תושבים. אנחנו מאוחדים כאן כקהילה אחת גדולה וכל אחד באמונתו יחיה. רון חולדאי לא ינהל את העיר הרצליה".

פדלון הוסיף: "למה אנחנו צריכים מלחמת יהודים? אני בעד לכידות, בעד הביחד. יש מספיק צרות במדינה הזו, אנחנו כל הזמן תחת איום קיומי במדינת ישראל של חמאס של החיזבאללה, ביהודה ושומרון, סוריה, איראן, זה מה שמעניין אותנו כעת ולא מלחמת אחים ביננו".

יש לציין כי עיריית הרצליה אכן אישרה תחבורה ציבורית בשבת לאחרונה אבל במתכונת מצומצמת שהיא למעשה הרחבת קווי החוף הפועלים זה מכבר עד לצפון תל אביב.

7 ז

סמינר ״גשר״ שכבת י״ב/ הרב אופק מאיר

לא עוד שבת אצל ״הדתיים״ אלא שני ימי חול האחד בליאו באק והשני באולפנה בגוש עציון.

יום שלם של שיח ומפגש ובשיאו סדנאות שהעבירו חברי/ות סגל ששיתפו בסיפורם האישי.
בין שלל הסדנאות המרתקות הייתה גם סדנא של הרבה נעמה דפני, עשרות בנות מהאולפנה השתתפו מסוקרנות למראה רבה רפורמית והיה מרגש לשמוע את השיח המכבד והמתעניין.

בדבריי להן במעמד הסיום הצעתי שלא להשתמש בשיח ״הדתי חילוני״ ששורשו ב - 20/10/52 באותה פגישה שבין דוד בן גוריון לחזון איש, אלא בתפיסת הרצף של א/נשים יהודיים הבוחרים את הדגשים והמצוות שלהם לחייהם.
בדרך זו נוכל לשוחח ולהיפגש במרחב שווה ללא התנשאות או רצון לשליטה, כבני אדם חופשיים הבוחרים את דרכם וזהותם הרוחנית והתרבותית.
(גם בתפיסה המסורתית : ״עבד ה׳ לבדו חופשי״ ובוודאי ביהדות הישראלית החדשה התופסת את עצמה כיהדות חופשית)